Dokumenty niezbędne do uzyskania pożyczki

Chcesz uzyskać pożyczkę na wymarzony cel i zastanawiasz się, jakie dokumenty musisz zawczasu przygotować? Dobrze trafiłeś – podsumujemy tym artykule wszystkie niezbędne dokumenty wymagane do uzyskania danego rodzaju pożyczki.

Dowód osobisty

Przy każdej pożyczkę wymagany jest dowód osobisty. Zdarza się, że to jedyny dokument, który będziesz musiał okazać. Przy pożyczkach na oświadczenie potrzeba tylko wniosku z Twoimi danymi oraz weryfikacji Twojej tożsamości poprzez sprawdzenie dowodu osobistego. To wszystko. Przy pożyczkach, gdzie jest wymagana większa liczba dokumentów, dowód także jest podstawą. Pamiętaj by zabrać go z domu, gdy będziesz udawał się do biura parabanku po pożyczkę lub by mieć go przy sobie podczas wypełniania wniosku online. Będziesz musiał podać swój PESEL, numer dowodu, serię, datę ważności.

Wyciąg z konta bankowego

Niektórzy pożyczkodawcy wymagają przedstawienia wyciągu z konta za ostatnie 6 miesięcy czy rok. Dzięki temu mogą ocenić wysokość i regularność dochodów wpływających na konto i zweryfikować, czy klient będzie w stanie spłacić pożyczkę. Jeśli wymagany jest wyciąg z konta, to nie jest potrzebne zaświadczenie o dochodach z pracy. Dla osób o nieunormowanym zatrudnieniu, to korzystniejsza opcja. Wyciąg z konta da się wygenerować samemu, jeśli korzysta się z bankowości internetowej. Po zalogowaniu na konto, można szybko wygenerować wyciąg, bez potrzeby wizyty w siedzibie banku.

Zaświadczenie o dochodach

Jeśli nie wybrałeś pożyczki na oświadczenie lub z minimalnymi formalnościami, zostaniesz z pewnością poproszony o przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Taki dokument możesz uzyskać u swojego pracodawcy, jeśli pracujesz na umowę. Wystarczy skan czy kopia takiego zaświadczenia. Kwalifikują się umowy o pracę, umowy o dzieło czy zlecenie. Poza dochodami z tytułu zatrudnienia, we wniosku możesz podać wszystkie inne dochody, np. z tytułu alimentów czy wynajmu mieszkania. Nie trzeba ich jednak dokumentować.

Odcinek renty lub emerytury

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą, nie otrzymasz pożyczki bez przedstawiania odcinka renty czy emerytury potwierdzającego otrzymywanie środków. Można poprosić o niego listonosza, jeśli otrzymujesz wpłaty do domu lub na poczcie, jeśli tam odbierasz swoje świadczenia. Pamiętaj zatem by nie wyrzucać odcinków, bo mogą się przydać, gdy będzie się ubiegać o pożyczkę. Jeśli zaś emerytura czy renta trafia na Twoje konto bankowe, wystarczy, że przedstawisz pożyczkodawcy potwierdzenie przelewu. Można je ściągnąć ze strony bankowości internetowej.

Umowa pożyczki

Pieniądze z pożyczki uzyskasz tylko gdy zawrzesz umowę pożyczki. To ostatni niezbędny dokument, ale najważniejszy w całym procesie. Dokładnie przeczytaj umowę pożyczki. Dostaniesz ją na maila jeśli składałeś wniosek online, czasem przesyłana jest ona przez kuriera, a jeśli udałeś się do siedziby parabanku, to właśnie tam zostanie Ci przedstawiona umowa. Po akceptacji wszystkich zapisów umowy, musisz ją podpisać. Wtedy jest ona ważna, jej ustalenia zaczynają obowiązywać, a pieniądze zostaną Ci przekazane.15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *