Nie masz dowodu? Nic nie szkodzi – możesz wziąć pożyczkę na inny dokument

Jednym z głównych warunków, jaki stawiany jest każdemu, kto chce starać się o przyznanie pożyczki przez firmę pozabankową, jest konieczność posiadania dokumentu tożsamości. W naszym kraju dokumentem takim jest przede wszystkim dowód osobisty, ale nie tylko. Czy oznacza to, że możemy ubiegać się o pożyczkę z wykorzystaniem innego dokumentu – prawa jazdy lub paszportu?

Sprawdzając wybiórcze warunki udzielania pożyczek przez instytucje pozabankowe, można znaleźć informacje, że wymaganym dokumentem do rozpatrzenia wniosku jest dokument tożsamości –  dowód osobisty. Dodatkowo podczas internetowego składania wniosku, bardzo często spotyka się formularz, w którym pożyczkodawca dokładnie sprawdza dane, właśnie na podstawie dowodu osobistego. We wniosku podajemy między innymi:

  •  numer dowodu osobistego,
  •  datę ważności dowodu osobistego,
  •  informacje o organie, który wydał dokument.

W przypadku braku podania wyżej wymienionych informacji nie ma możliwości przejścia do kolejnego etapu związanego ze składaniem wniosku drogą online. Wygląda zatem, że bez dowodu osobistego, złożenie i zaciągniecie pożyczki z sektora pozabankowego jest niemożliwe. Dokumenty, które również potwierdzają naszą tożsamość – prawo jazdy oraz paszport – we wniosku pozabankowym nie są brane pod uwagę.

Co zatem zrobić, jeżeli jako pożyczkobiorca nie posiadamy dowodu osobistego? Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy stałymi klientami danej placówki oraz tego, co stało się z naszym dowodem osobistym.

W przypadku kiedy jako pożyczkobiorcy jesteśmy nowym klientem danej firmy, a nasz dowód osobisty został zagubiony – działamy w oparciu o 4 kroki.

  •   Utratę naszego dowodu osobistego powinniśmy zgłosić w urzędzie gminy, miasta lub w konsulacie, jeżeli nasz dokument zgubiliśmy za granicą.
  •    O zagubieniu dowodu osobistego powinniśmy poinformować policję oraz nasz bank, informacja o tym zostanie przekazana do systemu Dokumentów Zastrzeżonych, a dzięki temu unikniemy sytuacji, w której ktoś będzie chciał zaciągnąć pożyczkę na nasze dane.
  •    W gminie po zgłoszeniu zgubienia dowodu osobistego otrzymamy zaświadczenie, którym możemy posługiwać się do czasu wyrobienia nowego dokumentu. Zaświadczenie nie jest dokumentem tożsamości, ale można okazywać je wszędzie tam, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości dowodem osobistym – również w sytuacji wnioskowania o pożyczkę.
  •    Jeżeli nie mamy dowodu osobistego, a posiadamy wydane przez urząd zaświadczenie, możemy wnioskować o pożyczkę. Jednak przed złożeniem wniosku koniecznie należy skontaktować się telefonicznie z pożyczkodawcą. Dzięki temu uzyskamy informację, czy dysponując takim zaświadczeniem, będziemy mogli skorzystać z oferty.

Znacznie łatwiej jest uzyskać pożyczkę bez dowodu osobistego także w sytuacji, kiedy jesteśmy stałymi klientami danej firmy. W takim przypadku można liczyć na specjalne traktowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *