Jak klasyfikujemy kredyty?

Każdy doskonale wie, że opcji kredytowych jest bardzo dużo, a różnią się od siebie pod względem wielu elementów. Przede wszystkim rozróżnia się je ze względu na dedykowany cel, a także ze względu na klienta.

Jak zatem klasyfikować kredyty? Podstawową jest oczywiście kwalifikacja ze względu na przeznaczenie pieniędzy z kredytu. Można tutaj wyróżnić trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest kredyt na firmę, na który decydują się przedsiębiorcy lub też osoby, które mają na celu założenie działalności gospodarczej. Kredyt tego typu zaciągają przede wszystkim firmy, które chcą w ten sposób dokonać nowych inwestycji w swojej firmie. Również podczas zakładania swojej własnej działalności gospodarczej – kredyt na firmę okazuje się niezwykle pomocnym.

Najpopularniejszy kredyt – dostępny dla każdego

Kolejnym rodzajem jest kredyt konsumpcyjny, który przeznaczony jest dla osób decydujących się na zakup najróżniejszych produktów oraz usług. Ten rodzaj kredytu jest niezwykle popularny w polskim społeczeństwie, a duża ilość Polaków korzysta z niego bardzo często. Jeżeli nie mamy aktualnie odpowiedniej kwoty, aby np. kupić nowy komputer lub wyjechać na wakacje – ten rodzaj finansowania jest niezwykle prosty i przyjazny kredytobiorcy.

Własna nieruchomość na kredyt

Kolejnym kredytem ze względu na jego przeznaczenie jest równie popularny kredyt hipoteczny. Powiązany on jest przede wszystkim z zakupem nieruchomości, które są drogie i mało kogo stać na przeznaczenie tak dużych pieniędzy z własnej kieszeni – jednorazowo.

Co rozróżnia kredyty?

Kryterium, które pozwala wyróżnić kredyty, jest okres spłaty. W tym wypadku wyróżnia się kredyty krótkoterminowe, których okres spłaty nie przekracza 12 miesięcy. Drugim rodzajem są kredyty od 12 do 60 miesięcy (5 lat). Jako trzecie wyróżnia się kredyty z okresem spłaty powyżej 60 miesięcy (przede wszystkim dużo większe kredyty konsumenckie np. na zakup samochodu, jak również kredyty hipoteczne, które zaciąga się na okres kilkunastu lat i więcej).

Ważny jest także rodzaj zabezpieczenia. Tutaj wyróżnia się dwa typy kredytów – lombardowe oraz hipoteczne. Kredyt lombardowy udzielany jest pod zastaw dla banku. Decydując się na niego, dajemy bankowi coś w zastaw – jako zabezpieczenie kredytu – np. samochód. Hipoteczny związany jest również z zastawem, jednak w tym wypadku zastawia się nieruchomość (hipotekę).

Ostatnim kryterium, które wyróżnia poszczególne kredyty to forma kredytowania. Wyróżnia się  tutaj aż sześć rodzajów kredytów – dyskontowe, akceptacyjne, hipoteczne, czekowe, inkasujące wierzytelność, lombardowe. Oczywiście jest to zestawienie podstawowe, które należy znać, decydując się na zaciągniecie kredytu w banku. Każdy bank w swojej ofercie posiada szeroką ofertę kredytów, jednak każdy na innych warunkach.

Warto zatem przed decyzją zapoznać się z ofertą więcej niż jednego banku – wówczas będziemy mieli pewność, że kredyt będzie opierał się na korzystnych dla nas warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *