Doradca w dziedzinie finansów – zawód potrzebny w naszym życiu.

Jako klienci banków, jak i innych instytucji finansowych, podczas naszych decyzji spotkamy się niejednokrotnie z terminem doradcy. Rodzajów doradców jest wiele – może być to doradca inwestycyjny, finansowy, czy też kredytowy. Czym jednak się różnią i z jaką sprawą się do nich zwrócić?

Do kogo zwrócić się z problemem finansowym?

Doradca inwestycyjny jest specjalistą w swojej dziedzinie, który posiada bardzo dużą wiedzę z zakresu finansów oraz inwestycji – dodatkowo wiedzę tą ma potwierdzoną państwowym egzaminem. Zawód ten jest licencjonowany oraz regulowany odpowiednimi przepisami prawa. Prawdziwych ekspertów w naszym kraju jest kilkuset i trafienie akurat na takiego „super eksperta” znającego wszystkie niuanse jest naprawdę dużym sukcesem.

Zdecydowanie łatwiejsze dla klientów będzie uzyskanie pomocy od doradcy finansowego. Jest to specjalista do spraw finansów, który nie jest powiązany z konkretną instytucją finansową, np. bankiem lub towarzystwem ubezpieczeniowym. Głównym zadaniem doradcy finansowego jest przekazania swojemu klientowi merytorycznej wiedzy z zakresu finansów, jak i z ochrony jego majątku, bezpieczeństwa finansowego – na podstawie analizowania jego potrzeb finansowych, a następnie dobrania adekwatnych dla niego produktów finansowych. Doradca finansowy jest to osoba, która jest w stanie jednorazowo, sporadycznie lub systematycznie przez dłuższy okres współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji przez klienta oraz jego bliskich – głównie w sprawie trudnych decyzji, które niosą za sobą duże skutki finansowe. Można zatem śmiało stwierdzić, że doradca finansowy jest osobą, która pomoże w uporządkowaniu całości finansów osobistych klienta.

Do kogo jeszcze można się zwrócić?

Istnieją również sieci firm, które specjalizują się w doradztwie finansowym. Klient może poprosić o pomoc doradcę bankowego stacjonarnie, jak i takich doradców, którzy działają jedynie przez Internet.

Czym zatem powinien kierować się klient podczas wyboru doradcy dla siebie?

Przede wszystkim klient powinien sprawdzić, czy dana osoba, która przedstawia się jako doradca, faktycznie pracuje dla konkretnej firmy lub instytucji. Można oczywiście zapytać swojej rodziny lub znajomych, czy korzystają z usług doradcy finansowego – wówczas mamy kontakt sprawdzony i godny zaufania.

Doradca finansowy jest w stanie pomóc klientowi w podejmowaniu decyzji. Jednak zawsze należy pamiętać o swoich własnych przemyśleniach, przeczuciach oraz o tym, że najlepszym strażnikiem jesteśmy my sami dla naszych finansów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *